Czaplickifun - zamów sprzęt kajakowy w naszym sklepie oraz poznaj freestyle kajakowy z Zofią Tułą lub Tomaszem Czaplickim w naszej szkole - szkolenia, indywidualne treningi.
Już ponad rok czasu trenuję, startuję i podróżuję z moim wiosłem po całym świecie, w związku z czym wydaje mi się, że mogę w końcu obiektywnie powiedzieć o nim kilka słów.
W ciągu ostatnich 10 lat trenowałem i brałem udział w zawodach używając sprzętu różnych marek. Zawsze starałem się mieć, jak najlepszy sprzęt, który dawałby mi możliwość nawiązania walki ze światową czołówką. Wiadomym jest, że to nie wiosło, ani nie kajak pływa, ale na najwyższym poziomie braki sprzętowe bardzo szybko weryfikują wynik.
Koncepcja stworzenia wiosła do Freestyle'u i Kajakarstwa Górskiego będącego w stanie sprostać najcięższym próbom narodziła się pod koniec Grudnia 2012 roku. Razem z firmą G'Power wiedzieliśmy wtedy, że wiosło musi być wytrzymałe i zarazem lekkie. Poza tym powinno zapewniać pewny chwyt wody i mocne pociągnięcie. Z drugiej strony każdy ma inne upodobania, styl i budowę ciała w związku z czym powinna istnieć możliwość optymalnego dopasowania wiosła do potrzeb danego kajakarza.
Tak narodził się model wiosła firmy G'Power o nazwie Harpoon.
G'Power Harpoon jest połączeniem wiedzy i technologii, jaką dysponuje Rafał Głażewski i moich doświadczeń wyniesionych z 10 lat treningów, startów w zawodach i wiosłowania po rzekach górskich. Sprawia to, że w końcu idąc na trening, czy startując w zawodach mogę się skupić tylko na tym żeby zrobić swoje. W końcu ufam, że to co mam w rękach podczas przejazdów jest dobre i mocne.
Dlaczego Harpoon nazywa się Harpoon ?
Każde wiosło G'Power Harpoon posiada na wewnętrznej części pióra przetłoczenie w kształcie harpuna. Dlaczego zastosowano takie rozwiązanie? Dzięki niemu powierzchnia pióra podczas pracy jest większa. Większa powierzchnia chwyta i przeciąga wodę podczas wiosłowania, co daje przewagę nad innymi podczas wiosłowania w mocno spienionej wodzie i sprawia, że wiosłowanie jest bardziej efektywne. Łatwiej jest się wwiosłować z powrotem do odwoju, lub przyspieszyć podczas spływu na trudnej rzece. Harpoon dodatkowo usztywnia i wzmacnia pióro.
Wiosło dostępne jest w trzech wariantach wielkości pióra: M,L i XL. Co daje możliwość dopasowania optymalnego rozmiaru pióra dosłownie każdemu - juniorowi, kobiecie, mężczyźnie, osobie silniejszej lub trochę słabszej, chcącej pływać freestyle kajakowy lub rzeki górskie.
G'power Harpoon konstrukcyjnie wyprzedza wiosła innych wiodących, światowych marek z kilku powodów. Jednym z nich jest np. to, że Harpoon jest złożony z dwóch części złączonych podwójna tulejką po środku. Rozwiązanie takie daje możliwość swobodnego zmieniania kąta wiosła. Zapewnia szczelność i wytrzymałość w miejscu łączenia. G'power Harpoon w standardzie jest wyposażony w ergonomiczny drążek zapewniający komfort wiosłowania i pewny chwyt wody, które doceni każdy kajakarz po kilkugodzinnym spływie, czy intensywnym treningu.
Wiosło Harpoon dostępne jest w dwóch wariantach sztywności: medium i hard. Sztywność medium polecam szczególnie tym, którzy nie są zawodnikami i potrzebują jednego wiosła zarówno do freestyle'u, jak i kajakarstwa górskiego oraz juniorom i kobietom. Wersję Hard polecam tym, którzy oczekują od wiosła maksymalnej mocy podczas pociągnięcia i którzy więcej czasu spędzają w kajaku i co za tym idzie są odpowiednio przygotowani siłowo. Ja uwielbiam Harpoona w wersji Hard z rozmiarem pióra XL, ale każdy jest inny. Dlatego właśnie tylko G'power Harpoon daje możliwość wyboru w trzech rozmiarach pióra i dwóch rodzajach sztywności tak ,aby dobrać wiosło optymalnie do potrzeb każdego kajakarza.
Waga Harpoon'a to jego kolejny atut. Wiosło o długości 200 cm w wersji Hard z piórami XL waży poniżej 860 gram. Każdy kto pływał wie, że waga wiosła robi dużą różnicę. Lżejsze wiosło, to szybsza reakcja na rzece i większa swoboda podczas wykonywania figur, nawet tych najbardziej skomplikowanych, ale przede wszystkim powietrznych. Niektórzy twierdzą, że wolą cięższe wiosła, bo takie lubią... Moim zdaniem nikt nie lubi machać zbyt długo niepotrzebnym ciężarem. Różnica wagi rzędu 150 gram daje ogromną różnicę. Na każde moje 10 cykli wiosłowania inny kajakarz z cięższym wiosłem o wadze ok 1000 gram musi przewiosłować dodatkowe 1,5 kg. Przy 100 cyklach to 15 kg, a podczas godzinnego treningu to będzie kilka ton więcej... Lżejsze wiosło, to więcej zabawy, dłuższy trening i większa przyjemność ze spływu, czy robionych ewolucji.
Wszystkie wiosła marki G'Power można doposażyć o przydatne akcesoria. Ja najbardziej upodobałem sobie Carbon Qnect system. Dzięki temu prostemu, ale bardzo wytrzymałemu rozwiązaniu mogę swobodnie rozłączać i złączać wiosło do transportu np. samolotem. Mogę też sam bez żadnego problemu zmienić kąt ustawienie piór, albo nawet o kilka centymetrów to wiosło wydłużyć.
Nowy G'Power Harpoon kosztuje 1350 zł ( brutto). Czy to dużo, czy mało? W stosunku do innych marek cena jest konkurencyjna. Czy to drogo ? Każdy kto kupił kiedyś coś taniego wie, że zaraz potem trzeba znowu wydać pieniądze.